Mecliste ‘tütün ticareti’ tartışması

TBMM’de yapılan görüşmeler sırasında tütün ticareti üzerine görüş bildirildi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrrahman Tutdere,”Anadolu’da yüz binlerce insan var; tütünle, tütünden elde edilen kazançla okuyan, milletine, ülkesine hizmet eden yüz binlerce, milyonlarca insan var”

TBMM’de yapılan görüşmeler sırasında tütün ticareti üzerine görüş bildirildi. CHP Adıyaman Miletvekili Abdurrrahman Tutdere ile  AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir tütün yasası ve ticareti konusunda atışmalar yaşandı.

 27’nci yasama yılı 18.06.2020 tarihindeki görüşmeler sırasında CHP grubu adına söz alan Tutdere, tütün üreticilierinin sorunlarını dile getirdi. Tütün satışını belirleyen yasa maddesinin Türkiye’de yüz binlerce tütün üreticisini yakinen ilgilendiren bir madde olduğunu ve kendisinin de tütünün başkenti olan bir ilin milletvekili seçildiğini kaydetti.

Tütün parasıyla okuduk, avukat olduk, şimdi de parlementoda, milletin Meclisinde milletvekiliyiz”

Tutdere konuşmasına şöyle devam etti:

“Tütün parasıyla okuduk, avukat olduk, şimdi de parlamentoda, milletin Meclisinde milletvekiliyiz. Benim gibi Anadolu’da yüz binlerce insan var; tütünle, tütünden elde edilen kazançla okuyan, milletine, ülkesine hizmet eden yüz binlerce, milyonlarca insan var.Değerli arkadaşlar, Türkiye’de tütün bir gerçekliktir. Türkiye’de tütün, dış dünyada ülkemiz için önemli bir stratejik üründür ancak biz bu ürünü, bu parlamentoda, özellikle AKP  döneminde çıkan kanunlarla tek tek yok ediyoruz.

Değerli arkadaşlar, 2017 yılında bu parlamentoda bir kanun çıktı. 2017 yılında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na eklenen bir maddeyle yetki belgesi almadan tütün satan, satışa arz eden, bulunduran, nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası getirildi. Buna paralel olarak da tek başına içim özelliğine sahip tütün üreticilerinin kuracağı kooperatifler tarafından tütünün alınıp satılması, pazarlanması için de bir değişiklik yapıldı. Buraya kadar tamam. Kooperatiflere ilişkin kanun çıkarıldı ancak bu saate kadar bu kanuna paralel olarak çıkarılması gereken yönetmelikler ve diğer kanunlar maalesef çıkarılamadı; ilgili mevzuat çıkarılamadığı için de bugüne kadar üretici kooperatifini kuramadı; üreticiler, kooperatif kuramadıkları için de şu anda ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacaklar. Zaten kooperatifler ve bu süreç tamamlanamadığı için bu yasanın yürürlüğü 2018’de ertelendi, 2019’da ertelendi ve en son Temmuz ayında yürürlüğe girecek.”

Tutdere, görüşmelerini yapmış oldukları teklifte hukuka karşı hilenin olduğuna işaret ederek, “Ben yıllardır cezada çalıştım, avukatlık yaptım. Kanun maddesini ikiye bölerek tütün kısmını erteleyelim, tütünün ticari amaçla… Şu gördüğünüz Adıyaman tütünü, bu da sarmalı tütün, bu gördüğünüz millî ve yerli bir tütün, şu gördüğünüz de boş makaron.Bu tütünü, bu makaronun içine koyan, satan, satışa arz eden ve bulundurana da 3 yıl hapis cezası verilecek şekilde bu madde yürürlüğe girsin diye teklif veriyorsunuz.”dedi.

“2022’ye kadar ertelemek lazım”

Özellikle iktidar vekillerine seslenen Tutdere, şöyle devam etti:

“Değerli arkadaşlar, bu büyük bir travmaya yol açacak. Hepinizin hafızalarında baklava çalan çocuklara verilen hapis cezaları vardı ya işte aynı şekilde, bir paket sigara satan bir kişiye 3 yıl hapis cezası hangi vicdana sığar, hangi hukukla açıklanabilir, hangi ölçülülük ilkesiyle açıklanabilir? Zaten cezanın kendisi fahiş, bu cezanın yürürlüğe girmesi yüz binlerce insanın cezaevine girmesinin yolunu açacak. Burada bir de kanunu çıkarmayan sizlersiniz; Bakanlık çalışmamış, Tütün Üst Kurulu çalışmamış, yönetmeliği çıkarmamış, kabahat kurumlarda, cezayı siz çiftçiye çıkarıyorsunuz. Bu nasıl bir vicdan değerli arkadaşlar? Bu büyük bir travma yaratır. Onun için, şu anda Cumhuriyet Halk Partisinin vermiş olduğu önergeye hep birlikte sahip çıkalım. 2022’ye kadar kanun maddesini bir bütün olarak ertelemek lazım.

“Bu madde bu haliyle kanunlaşırsa Türkiye’de yüzlerce tütüncü mağdur olacak”

Değerli arkadaşlar, tütün, sarılmadan, makarona doldurulmadan tüketilecek bir madde değil. Adamın önüne yemeği koyacaksınız, elini arkadan kelepçeleyeceksiniz, “Yemek ye.” diyeceksiniz; yok böyle bir şey. Bu madde bu haliyle kanunlaşırsa Türkiye’de yüz binlerce tütüncü mağdur olacak; bu açık ve net. Parlamentoda çok değerli hukukçular var, avukatlar var, bu kanunun bu şekilde uygulamada büyük sıkıntılar çıkaracağı kesin.”

Tütün satışının ticari amaçla olması durumunda kriterin neler olduğunu soran Tutdere, ‘Arkadaşlar ticari amacın kriteri ne? 5 paket mi, 3 paket mi, 50 paket mi, ne?’ dedi.

AK Partili Aydemir: Ticaretini yapmayacaksın kardeşim

Tutdere’nin konuşması sırasında araya giren AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ise bu konuda Yargıtay kararı olduğunu belirtti. Aydemir ardından, “Ticaretini yapmayacak kardeşim, bu kadar.”dedi.

Tutdere ise konuşmasının devamında, şöyle devam etti:

“Bir tezgahta, bir büfede veya Anadolu’nun herhangi bir kentinde, bir köyünde eğer bir kişi bir paket sigara satarsa… Bakın, satmak nedir? Ticarettir arkadaşlar. Biz bu tütünü satarak, bundan elden edilen parayla okuduk. Çiftçi tütünü satmayacak da… İşte emekle üretilen Adıyaman tütünü, yerli ve millî. Çelikhan Ovası burası. Bakınız, bu Çelikhan Ovası yüzde 90 AK Parti’ye oy veren bir yer. Tek geçim kaynağı tütün, tütün. Kanunu çıkarmadınız, kooperatiflerin önündeki engelleri kaldırmadınız, yapmadınız. Şimdi 2 Temmuza kadar çıkaramayacaksınız. Kooperatif kurulacak, binasını ne zaman yapılacak, makinesini ne zaman alacak? Nasıl olacak bu iş, 20 günde nasıl olacak? Bu yasa hemen yürürlüğe girsin diye teklif veriyorsunuz. Vergi kaçakçılığıyla da alakası yok. Yasal düzenlemeyi yapmayan iktidarınız. Kanunu çıkardınız, diğer kanunları çıkarmadınız.

“Nafakasını tütünle kazanan insanlarımızı cezaevine göndermeyin”

Alın teriyle geçinen, çoluğunun çocuğunun nafakasını tütünle kazanan şu insanlarımızı cezaevlerine göndermeyin. Daha geçen gün, cezaevlerini boşaltmak için burada kanun çıkardık hep beraber. Hepinizden, bütün gruplardan, özellikle, tüm tütüncüler adına rica ediyorum; lütfen, elinizi vicdanınıza koyun “Bir paket sigara satan bir adama üç yıl hapis cezası yürürlüğe girsin.” demek, buna oy vermek gerçekten millete düşmanlıktır; başka bir şey olmaz, bunun hiçbir gerekçesi olamaz. Derdimiz çok, yüz binlerce insanın sorunu var. Ben hepinizi bu konuda duyarlı olmaya, teklifimize destek olmaya davet ediyorum.”Kaynak : PHA

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir